Kategorie
Aktualności

10 muzeów w Budapeszcie, które odwiedza się rzadziej

Zapomnijcie o muzeach, które odwiedza się będąc w Budapeszcie na jeden lub dwa dni.

Zapraszam do placówek, które oferują równie ciekawe ekspozycje, ale w przewodnikach nie zajmują listy TOP 5. Byliście już w którymś z poniższych miejsc? ????

Muzeum Wielkiej Wojny

Umiejscowione u podnóża Wzgórza Zamkowego, przy Várkert Bazar. Trochę niewidoczne (choć nietrudno przeoczyć ogromne postaci żołnierzy stojące przy wejściu), na pewno niedoceniane. Dla mnie wizyta tam była bombowym przeżyciem ???? I wojna światowa pokazana globalnie, ale także z perspektywy wojsk Austro-Węgierskich. Szczególnie wrażenie robi replika okopów, przez które przechodzimy udając się z sali do sali. Koszt biletu wysoki, ale warto!

https://varkertbazar.hu/kiallitasok/uj-vilag-szuletett

Muzeum poczty

Muzea poczty funkcjonują w wielu miastach Europy i świata – na samych Węgrzech takich miejsc jest trzynaście! Takie też istnieje w Budapeszcie. Wielokrotnie zmieniało swoją siedzibę, aby ostatecznie trafić na ulicę Benczur. Co ciekawe, zbiory muzealne zbierane są od 1881 roku, dzięki czemu możemy tam obejrzeć nie tylko pocztowy dyliżans, ale też starodawną centralę telefoniczną czy wyposażenie listonosza sprzed stu lat. A i filateliści znajdą coś dla siebie ????

http://www.postamuzeum.hu/

Muzeum metra

Na placach Deaka i Elżbiety rzadko zdarza się zatrzymywać, to znany punkt przesiadkowy. Jednak warto czasem zejść do podziemi i zamiast na stację jednej z trzech linii metra skręcić w kierunku muzeum pokazującego historię najstarszej kolei podziemnej w kontynentalnej Europie! Co ciekawe, siedzibą muzeum jest oryginalna stacja, która została wyłączona z użytku. Wstęp jest naprawdę tani, bo kosztuje 350 ft. Dla miłośników kolei i metra: obowiązkowy punkt programu! Kto jednak nie znajdzie czasu na wizytę, może odwiedzić muzeum wirtualnie:

https://www.bkv.hu/…/foldalatti_vasuti_muzeum_budapest

Muzeum Aquincum

To jedno z największych powierzchniowo muzeów w Budapeszcie i choć wielu z Was nie raz je odwiedzało, warto przypomnieć: nie poznamy historii miasta bez wizyty w Starej Budzie, gdzie znajdują się właśnie ruiny Aquincum. W ostatnich latach muzeum przeszło kilka remontów co umożliwia przedstawienie historii Rzymian na tym terenie w postaci multimedialnej wystawy. Naprawdę warto!

http://www.aquincum.hu/

Muzeum Historii Wojskowości

Budynek schowany gdzieś w północnej części Wzgórza Zamkowego znany jest głównie z tego, że sąsiaduje z Archiwum Akt Nowych. Warto jednak wejść do środka, bowiem zbiory muzeum to nie tylko historia wieku XX ale też bardzo dużo eksponatów z czasów największej świetności wojsk węgierskich z czasów powstawania CK monarchii. Nie tylko dla fanów militariów: https://militaria.hu/

Muzeum automatów do gry

Że co? Kto chciałby podziwiać popularne flippery? Okazuje się, że to muzeum jest jednak bardzo popularne, szczególnie wśród gości ze Stanów Zjednoczonych. Ponad 150 działających automatów do pinballu z których najstarsze pochodzą z…XIX wieku!

https://flippermuzeum.hu/

Harry Houdini House

Harry Houdini jako potomek węgierskiej rodziny został należycie uhonorowany w Budapeszcie. Przy Disz tér znajduje się małe muzeum, którego właściciel od lat zbiera oryginalne pamiątki po najsłynniejszym sztukmistrzu na świecie. Co ciekawe, partnerem muzeum jest bliźniacza placówka z Wisconsin, gdzie Houdini żył i pracował. Przenieście się w świat magii!

http://www.houseofhoudinibudapest.com/

Muzeum szpital w skale

To muzeum, do którego miałem wiele wątpliwości. Widząc manekiny przebrane w stroje lekarzy widzę marnej jakości muzeum typu panoptikum, których na Węgrzech wiele. Ale tutaj duże zaskoczenie – muzeum w oryginalnych jaskiniach na Wzgórzu Zamkowym, muzeum z oryginalną historią. To tutaj powstał szpital mający w czasie II wojny światowej umożliwić służbę chorym w czasie nalotów bombowych i nie tylko. Wspomnę tylko, że muzeum wielokrotnie nagradzane między innymi przez społeczność tripadvisor , więc cieszące się popularnością wśród zwiedzających. Na plus – duża ilość wiedzy, jaką dostajemy w trakcie zwiedzania.

https://www.sziklakorhaz.eu/

Centrum Pamięci o Holokauście

The las but not the least – osobiście moje ulubione muzeum w Budapeszcie. Zarówno pod względem eksponatów, merytoryki oraz sposobu przedstawienia historii jedno z najlepszych miejsc tego typu w mieście. Muzeum budziło kontrowersje od początku, bowiem nie tylko wiele kosztowało, ale też podejmowało tematykę będąca przez dłuższy czas na Węgrzech tematem tabu. Na szczęście sama wystawa nie pozostawia złudzeń i mówi także o węgierskiej winie w organizowaniu holokaustu na Węgrzech. Dużo map, zdjęć, plakatów propagandowych i niesamowity, bolesny klimat historii. Na koniec ciężki temat zostanie osłodzony wizytą w jednej z piękniejszych węgierskich synagog znajdujących się na terenie muzeum. http://www.hdke.hu/