Kategorie
Aktualności

Aquaparki, kąpieliska, zjeżdżalnie – Węgry to nie tylko baseny termalne!

Sezon trwa  w pełni, a  lipiec i sierpień to okres, kiedy zamiast pobytów objazdowych palmę pierwszeństwa w turystyce przejmują popularne wyjazdy wypoczynkowe. Na Węgrzech jest podobnie. A co można robić na Węgrzech w upalne dni? Oczywiście spędzać czas nas wodą.

Ostatnio w trakcie wykonywania obowiązków służbowych (czyli pluskając się w węgierskich basenach) zaobserwowałem, jaką radość daje dzieciom i dorosłym zwykła zjeżdżalnia. Niby nic, a potrafi zająć uwagę na długie godziny. Dzieci od rana czekają na otwarcie bram kąpieliska i pierwsze co robią to pędzą po schodkach na górę zjeżdżalni aby poczuć trochę adrenaliny.

Na szczęście kraj bratanków ma tę zaletę, że wiele kąpielisk termalnych – tak obleganych wiosną i jesienią – położonych jest w pobliżu otwartych basenów pływackich lub kąpielisk miejskich.  Wielokrotnie otrzymuję pytania typu: „Na jakie baseny można jechać z dziećmi, żeby się wyszalały?”. Poniżej znajdziecie króciutki opis najlepszych węgierskich aquaparków oraz zjeżdżalni wodnych – w sam raz dla  najmłodszych członków rodziny.

Poniżej, kilka wybranych parków wodnych w obiektywie. Znacie jeszcze jakieś? Które polecacie?

 

Budapeszt – Aquaworld

W Budapeszcie jedynymi zjeżdżalniami z prawdziwego zdarzenia może pochwalić się AquaWorld, umiejscowiony na północnych obrzeżach miasta. Jest to bardzo dobra (i niestety kosztowna) oferta dla tych, którzy zwiedzanie miasta chcą połączyć z wodną rozrywką, a nie mają zamiaru leżeć w niecce wypełnionej wodą z siarczanami lub innymi minerałami. Resort połączony jest z hotelem, jednak nie ma konieczności zatrzymywania się w nim aby skorzystać z zalet kąpieliska. Istnieje połączenie autobusowe z centrum miasta. Kąpielisko słynie z 272-metrowej zjeżdżalni, która stanowi wyzwanie dla każdego fanatyka tego sportu J. Do dyspozycji gości jest 15 basenów oraz 11 ślizgawek.

budapest1

budapest2

Adres: Budapest, Íves út 16, 1044 Węgry
Strona internetowa: www.aquaworldresort.hu

 

Hajduszoboszló:

Najchętniej odwiedzanym (szczególnie przez Polaków) aquaparkiem na Węgrzech jest ten znajdujący się w Hajdúszoboszló koło Debreczyna. Ta „mekka” wodnego szaleństwa przyciąga rokrocznie tysiące naszych rodaków. Kiedy spojrzycie na te zjeżdżalnie – szczególnie na tą wyścigową na której można rywalizować  w prędkości zjazdu – będziecie wiedzieli dlaczego. Aquapark w Hajduszoboszlo jest częścią całego kąpieliska, w którym w sezonie nie tylko jest tłoczno, ale czasem nie można nawet wcisnąć szpilki. To raczej cel dla tych, którzy szukają adrenaliny i zabawy, a nie odpoczynku i wyciszenia. Jeśli tego nie szukacie, świetnie spędzicie tam czas.

hajdu1

Adres: Hajdúszoboszló, Szent István park 1-3, 4200 Węgry
Strona internetowa: www.aquaworldresort.hu

 

Mogyoród – Aquarena

Miejsce w pierwszej trójce zajmuje też park wodny w Mogyoród, słynącego do tej pory z odbywających się w tej miejscowości wyścigów Grand Prix F1 (tak, tak, wyścigi nie odbywają się w Budapeszcie!). Dla Węgrów jednak miejscowość znana jest właśnie z największego Aquaparku w kraju. I dobra wiadomość dla tych jadących do stolicy lub udających się w kierunku np. Balatonu  – można zboczyć z drogi. Od stolicy Węgier dzieli bowiem Magyoród dystans jedynie 20 kilometrów. Jedną z wielu atrakcji Aquareny jest zjeżdżalnia UFO, czyli rura, która w połowie swojej długości zamienia się w tubę-ślimaka z otworem po środku, po wpadnięciu w który jedzie się dalej do basenu.  Na terenie ośrodka znajduje się 16 basenów różnego typu. Jest coś dla miłośników raftingu na dmuchanych kołach jak i dla tych, którzy uwielbiają pluskać się na wielkiej przestrzeni. Istnieje też 300-metrowy podłużny basen w którym woda przepływa z bardzo delikatnym, prawie niewyczuwalnym nurtem.

Mogyoród1

Mogyorod2

 

 

 

 

 

 

 

 

Adres: Mogyoród, Vízipark utca 1, 2146 Węgry
Strona internetowa: www.aquaworldresort.hu

 

Zalaegerszeg – Aquacity

Aquacity w Zalaegerszeg jest jednym z najpopularniejszych kąpielisk, bowiem obok energetycznych, szybkich zjeżdżalni (Kamikadze, Bączek, Ufo) posiada także strefę wypoczynku z saunami, plażą i rzeką o wolnym nurcie. Niezdecydowanym powiem tylko, że nie tylko w Hajdúszoboszló, ale też właśnie w Zalaegerszeg znajduje się basen ze sztuczną falą mającą imitować morskie warunki.

 

Zala1

Adres: H 8900 Zalaegerszeg, Fürdő sétány 2
Strona internetowa: www.aquacity.hu

 

Gergelyiugonya – Park Wodny Atlantika

Wiem, wiem – zanim zapytacie: „Co? Gdzie to jest?”  zastanówcie się, czy może zamiast zatłoczonego Hajdúszoboszló nie pojechać trochę bliżej Nyíregyháza i nie odwiedzić malutkiej miejscowości Gergelyiugonya? Znajduje się tam Park Wodny Atlantika, który – choć trochę skromniej wyposażony – również oferuje zjeżdżalnie i inne atrakcje wodne dostępne w parkach wodnych. Szczególnie polecane są zjeżdżalnie Kamikadze, Anakondy oraz oferta nocnego pływania… a to wszystko na 4,5 hektarach powierzchni!

Atlantica

Adres: Vásárosnamény, Gulácsi út 56, 4803 Węgry
Strona internetowa: www.atlantika.hu

 

Pozostałe parki wodne i zjeżdżalnie:

 

Debreczyn – Aquaticum

 Debre

Adres: Debrecen, Nagyerdei park 1, 4032 Węgry
Strona internetowa: www.aquaticum.hu

 

Cegled:

Cegled

Cegled2

Adres: Cegléd, Fürdő út 27-29., 2700 Węgry
Strona internetowa: www.cegledfurdo.hu

 

 

Balatonfüred – Aquapark Annagora

balatonfured

Adres: Balatonfüred, Fürdő u. 35, 8230 Węgry
Strona internetowa: www.annagora.hu

 

Szeged – Aquapolis

Aquapolis1

Aquapolis2

Adres: Szeged, Torontál tér 1, 6726 Węgry
Strona internetowa: www.napfenyfurdoaquapolis.com

 

Ráckeve:

Rackeve

Rackeve2

Adres: Ráckeve, Strand u. 4, 2300 Węgry
Strona internetowa: www.aqua-land.hu