Kategorie
Aktualności

Ciekawostki o Dunaju bez których da się żyć….

…… Tylko co to za życie 🙂

1. W granicach Budapesztu Dunaj najwęższy jest przy moście Elżbiety (280 metrów). Najwięcej musielibyśmy przepłynąć w okolicach wyspy Szentendrei – 640 metrów.

2. Gdyby skierować wodę z Dunaju do innych zbiorników, napełniłaby basen pływacki w 1,6 sekundy, Balaton – w 9,3 dnia a Morze Czarne – w 2668 lat.

3. Najniższy poziom rzeki zdarzył się w 2018 roku, 38 centymetrów (oczywiście na wodowskazie przy brzegu a nie na środku rzeki). Wówczas to został pobity rekord z 1947 roku który wynosił 51 centymetrów. Była to jedyna okazja, żeby przechadzając się po nabrzeżu odkryć znajdujące się tam skarby: ruiny mostu Wolności, stare monety, białą broń czy kamienne płyty grobowe.

Odsłonięta płyta nagrobna użyta do utwardzenia dna rzeki
Ruiny mostu Elżbiety widoczne przy niskim poziomie rzeki

4. Pierwszy tramwaj wodny wypłynął w roku 1957. Jak przyjrzycie się zdjęciu, jego górna część przypomina autobus marki Ikarus. Nie bez powodu – główny projektant statku pełnił tą rolę także w zakładach Ikarusa. Poza tym niektóre części także pochodziły z tego przedstawiciela „węgierskiej myśli technicznej”.

5. Do dzisiaj na nabrzeżu znaleźć można ślady handlowo-przemysłowej przeszłości rzeki. Na przełomie XIX i XX wieku Dunaj służył przeważnie do transportu dóbr, zarówno na place targowe jak i do nowowybudowanej hali. Na zdjęciu widzicie tunel którym transportowano towary do Centralnej Hali Targowej oraz słupy służące do cumowania statków.

Tunel łączący rzekę z Halą Targową, ułatwiający transport towarów.
Stanowisko do cumowania statków, które istnieje do dziś

6. Kiedy Dunaj nie był jeszcze tak zatłoczony i brudny jak teraz, służył także do kąpieli – istniało na nim kilka kąpielisk. Najstarsze wzmianki o nich sięgają 1789 roku! Jedno z takich kąpielisk ponad sto lat temu było ogrodzone od strony lądu, bowiem opalały się na nim damy bez strojów kąpielowych. Jak na tamte czasy, była to duża atrakcja, powodująca też zgorszenie w niektórych kręgach. Nie przeszkadzało to jednak starszym panom z lornetkami płacić mieszkańcom kamienic na dzisiejszym Belgrád rkp, aby z okien móc podglądać „zakazany owoc” ????

7. W Dunaju znaleźć można 52 gatunki ryb.

8. Gdy otworzono pierwszy stały most na Dunaju, w prasie pojawiły się ostrzeżenia i zasady, którymi kierować powinny się osoby wchodzące na niego. Jako, że przez wiele kolejnych lat trzeba było płacić za przedostanie się na drugą stronę rzeki, rekomendowano … wnoszenie parasolów pod pachą a nie rozłożonych nad głowami. I to nie dlatego, że rozłożony parasol utrudniałby poruszanie się po moście. Po prostu, jakimś dziwnym tokiem myślenia uznano, że rozłożony parasol waży więcej i osoba taka musi dopłacić za dodatkowy ciężar. To samo zresztą dotyczyło wszystkich, którzy chcieli przejść przez most z większymi pakunkami – musieli uiścić wyższe myto.