Kategorie
Aktualności

Piłsudski i Budapeszt

Węgrzy jako jedni z pierwszych w 1918 r. uznali państwo polskie, przesłali do Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, list zawierający m.in. ofertę szerokiej współpracy i zapewniający o poparciu dla Polski na arenie międzynarodowej. Wielu historyków uważa, że pomoc węgierska była decydująca w walce z bolszewikami. Ogółem w okresie działań Węgry przekazały ze swoich zapasów wojskowych za pomocą własnego taboru ponad 60 milionów pocisków karabinowych, 30 tysięcy karabinów, 440 kuchni polowych, 80 pieców polowych oraz wiele innego rodzaju sprzętu i materiałów. Minister spraw wojskowych Węgier, gen. István Sréter, nakazał przekazać całe węgierskie zapasy amunicji Polsce i wydał polecenie węgierskiemu przemysłowi zbrojeniowemu, by ten pracował dwa tygodnie wyłącznie na rzecz Polski

Po śmierci marszałka Piłsudskiego w 1935 r. w Budapeszcie odbyły się uroczystości żałobne, zaś w tym samym roku jedna z ulic Budy otrzymała imię Piłsudskiego. Z kolei rok później 24 maja 1936 r. odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci marszałka(na zdjęciu).

W 2018 roku natomiast w stulecie odzyskania niepodległości odsłonięto popiersie Piłsudskiego w parku Csörsza, w XII dzielnicy Budapesztu.