Kategorie
Aktualności

Budapeszt stawia na (hotelowy) luksus !

Kto bywa w Budapeszcie ten wie, że liczba miejsc noclegowych jest naprawdę porażająca. Można wybierać w małych, designerskich hotelach dowolnej klasy jak i w bogatej ofercie znanych sieciówek.

W kolejnych dwóch-trzech latach na mapie stolicy Węgier przybędzie kilka obiektów, które zwiększą możliwości wyboru wśród hoteli premium, czyli tych 4* i 5* (w całym kraju jest w tej chwili 221 hoteli tych kategorii!). Budowane będą (lub są) w miejscach, które nietrudno przeoczyć. Czasem w zaskakujących jak plac Adama Clarka, czasem w zadziwiających, ale z punktu widzenia marketingu, niemalże idealnych: Pasaż Paryski lub dawny budynek Instytutu Baletu. Zważywszy, że w ciągu najbliższych lat Budapeszt ma szansę wyrosnąć na potentata turystycznego regionu (o projekcie Liget pisałem tutaj) a przymierza się także do kilku międzynarodowych imprez (jak chociażby letnie IO czy Mistrzostawa Świata w pływaniu 2017), zapotrzebowanie na hotele wysokiej klasy będzie rosło.

Przyjrzyjmy się kilku hotelom, które już niedługo są w stanie wbić się do listy TOP 10 najlepszych i najpopularniejszych obiektów hotelowych Budapesztu:

  1. Absolutny hit, na który czekam od kilku lat. W zdewastowanym budynku tzw.Pasażu Paryskiego (Parizsi Udvar) sieć Mellow Modd buduje hotel, który prawdopodobnie przyćmi inny 5* obiekt tej sieci, znajdujący się raptem… 15 metrów dalej, w północnym pałacu Klotyldy (Hotel Buddha Bar). Na razie brak szczegółowych informacji, jak i wizualizacji samego obiektu, jednak spodziewać się można luksusu przez duże L. Już kilka zdjęć z wstępnych prac murarsko-kamieniarskich udowadnia potencjał tego miejsca. A mówimy przecież o budynku, który wpisany jest w rejestr zabytków. Jeżeli architekci potraktują go tak jak chociażby pałac New York czy pałac Greshama, wróżę mu duży sukces marketingowy. W końcu poza wygodnym łóżkiem liczy się też miejsce i selfie we wnętrzach 😉
    Tak wyglądał budynek, zanim nie przykryły go rusztowania:

  1. Skoro o pałacach Klotyldy była mowa, naprzeciw wspomnianego Buddha Bar powstanie kolejny 5*hotel, tym razem tureckiej grupy Özyer:

 Ma ostatecznie pomieścić 164 pokoi. Niestety ze świecą szukać szczegółów samej renowacji czy chociażby planów zagospodarowania wnętrz. Musimy wierzyć kilku zdjęciom i krótkiemu filmowi na youtube.
Jeżeli wszystko pójdzie gładko, to w ciągu najbliższych pięciu lat w odległości ok.100 metrów od siebie miejsce znajdą 3 luksusowe hotele kategorii 5*. Okolice placu Franciszkanów staną się zagłębiem bogatych turystów 🙂


  1. Hotel Hilton Garden będzie to trzeci budapeszteński hotel najsłynniejszej na świecie sieci . Jego położenie, na alei Andrássyego raptem sto metrów od Opery sprawi, że popularnością dorówna pewnie swojemu starszemu bratu na Wzgórzu Zamkowym. Będzie oferował ponad 400 miejsc noclegowych.
  2. Podobnie jak wspomniany Hilton, kolejny luksusowy hotel trafi na aleję Andrássyego, najdroższą ulicę w mieście. 5-gwiazdkowy hotel będzie dysponował 200 pokojami, z których najlepsze będą oczywiście te naprzeciw budynku opery. Pałac Drechslera od lat stał zamknięty, jego stan techniczny nie pozwalał na użytkowanie budynku. A jest to budynek nie byle jaki, bowiem budowany w latach 1893-1896 według projektu m.in.Ödöna Lechnera. Na razie wiemy tylko tyle, że zostanie oddany do użytku w IV kwartale 2017 roku (w co nie wierzę) i będzie należał do sieci Hotels Worldwide/Starwood. Póki co musi nam wystarczyć zdjęcie obiektu w obecnym stanie.
  3. Z Hotelem Clark mam pewien problem. Wypełni on bowiem straszącą od kilku lat blombę przy rondzie Clarka, u podnóża Wzgórza Zamkowego. Jest to idealne miejsce do wieczornych spacerów a sam hotel będzie miał widok na wizytówkę miasta, Most Łańcuchowy. Niestety minusem tego miejsca jest ruch i wiecznie zakorkowane rondo. Hotel na pewno nie będzie miał swojego parkingu dla autobusów. Myślę jednak, że może stać się popularny podobnie jak stojący niedaleko Lanchid 19. Łącznie znajdzie się w nim 86 pokoi.
  4. Ostatni z planowanych hoteli będzie mógł pochwalić się dosyć ciekawą lokalizacją: dosłownie kilkadziesiąt metrów za Centralną Halą Targową. Umiejscowienie tuż przy moście Wolności da mu atut bliskości centrum, ale jak to w takich obiektach bywa, nie będzie tam parkingu dla autobusów 🙁 Według planów ma być za to dostępny parking podziemny dla aut osobowych. Hotel Meininger ma mieć 5 pięter i pomieścić 184 pokoje. Jego otwarcie planowane jest na wiosnę 2018, ale prace trwają już od jesieni zeszłego roku.
    Jak widać, rok 2017 minie pod znakiem zamkniętych ulic, rozkopanych placów i zmian w organizacji ruchu. Coś za coś 🙂 Już nie mogę doczekać się wizyty w tych miejscach!