Kategorie
Aktualności

Elipsum w Miskolctapolcy – nowy kompleks basenowy!

Czy są tu fanatycy Miskolctapolcy? ????

Odwiedzając w tym lub zeszłym roku Miskolctapolca z pewnością zauważyliście olbrzymi kompleks nowych basenów położonych w parku, na terenie dawnych basenów miejskich, dosłownie kilka kroków od kąpieliska jaskiniowego Barlangfürdő. To Ellipsum Miskolctapolca, najnowocześniejsze kąpielisko na Węgrzech! Co warto o nim wiedzieć?

Powstanie kompleksu składającego się z 5 eliptycznych budynków rodziło się w bólach. Najpierw przeszkodziła pandemia, potem poprawki budowlane a kiedy w końcu go uruchomiono, ponownie trzeba było zamknąć, aby wprowadzić zmiany wskazane przez inspekcję budowlaną. Na szczęście już wszystko działa i szumnie reklamowany jako „najnowocześniejszy kompleks basenowy na Węgrzech” przyjmuje gości. A jest w czym wybierać!

Osiem basenów krytych i dwa odkryte umożliwią jednoczesną kąpiel 1,5-2 tysiącom odwiedzających. Władze miasta liczą, że rocznie przyciągnie 250 tysięcy gości a co za tym idzie rozwinie turystykę w Miskolctapolcy. Nie jest tajemnicą, że oparcie turystyki na kąpielisku jaskiniowym nie wychodzi najlepiej, wokół basenów brak bazy noclegowej, nie licząc kilku pensjonatów i hoteli. To wciąż za mało. Sam doświadczam tego jeżdżąc z turystami, którzy po kąpielach ruszają w dalszą trasę z rzadka zatrzymując się na dłużej w tym miejscu.

Czy można znaleźć wady tego kąpieliska? Oczywiście. Jednym z nich jest cena, która podobno ma jeszcze w tym roku wzrosnąć. Obecnie za 3-godzinny bilet trzeba zapłacić 4590 Ft a wejście bez ograniczeń czasowych to 5990 ft. Można wykupić bilet tylko na basen zewnętrzny co sprawdzi się w lato, koszt na szczęście niewysoki: 1900 ft. System biletowy jest dosyć skomplikowany, osobne wejściówki na baseny wewnętrzne i zewnętrzne, dodatkowe koszty za strefę spa i wellness sprawiają, że człowiek może się pogubić. Strona internetowa (www.ellipsumfurdo.hu) niestety nie ma polskiej wersji językowej. Mnie osobiście nie podoba się kolorystyka i zimny, surowy wystrój budynku, ale może znajdzie on swoich fanów ????

Architektonicznie strzałem w dziesiątkę jest zagospodarowanie dawnych fragmentów dawnego kąpieliska, szczególnie jeśli chodzi o betonowe leje (które zapewne mają swoją techniczną nazwę ????). Jeżeli przyjrzycie się na jednym ze zdjęć, zobaczycie, że w środku zrobiono saunę a na dachu małe baseny z miejscami do opalania. Dla mnie bomba! ????

No i wisienka na torcie: w trakcie korzystania ze zjeżdżalni można używać systemu rzeczywistości wirtualnej, zjeżdżając w specjalnych goglach pokazujących nam inny świat. Ja sam chyba bym się nie odważył, ale dla ciekawych jak to wygląda wklejam link do filmu reklamowego:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1…

Byliście już w Elipsum? ????