Kategorie
Aktualności

Fotomozaika w Budapeszcie

Co łączy Lenina z węgierską modelką Ágnes Pataki?

Wspólnym mianownikiem jest twórca fotomozaik, Miklós Erdélyi.

Choć sama technika znana była już w latach dwudziestych, to dopiero Erdélyi rozpowszechnił ją na Węgrzech w formie sztuki użytkowej.

Reklama Fabulon(1981) pierwotnie znajdowała się na ścianie budynku przy placu Kálvina, w 1999 roku została zdjęta i przez wiele lat leżała w magazynach Instytutu Konserwacji Zabytków w Óbudzie. Dopiero kilka lat temu fragment mozaiki, mający 2×1 metra prostokąt z oczami modelki zaczął swoją karierę eksponatu sztuki reklamowej. Od tej pory obejrzeć go można w różnych galeriach, do których jest wypożyczany.

Fabulon, strażnik skóry” jak i sam wizerunek zalotnie spoglądającej modelki były pierwszą reklamą zachodniego typu na Kádárowskich Węgrzech. Mówiono o niej na ulicach, w kawiarniach i tramwajach. ????

Lenin (1970) powstał jako ozdoba ściany w siedzibie Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. Po zmianie ustroju mozaika została umieszczona w ramie, aby można ją było w razie potrzeby przenieść lub zakryć kotarą. Gdy budynek przejęła Węgierska Partia Pracy, rozpoczęto poszukiwania chętnego na to specyficzne dzieło sztuki powstałe na podstawie fotografii z 1920 roku.

Sztuka Budapesztu to nie tylko freski, pomniki i obrazy. ????

fot.kozterkep.hu