Kategorie
Aktualności

George Bush senior w Budapeszcie – nowy pomnik na placu Wolności !

W cieniu pandemii odsłonięto wczoraj w Budapeszcie pomnik Georga Busha. Został on postawiony w sąsiedztwie pomnika Ronalda Reagana, na placu Wolności. Według mnie wizerunek niezbyt podobny do modelu, ale może się nie znam:)

To już trzeci pomnik amerykańskiego prezydenta po wspomnianym Reaganie i Jerzym Waszyngtonie w Lasku Miejskim.

Jerzy Waszyngton trafił do Lasku Miejskiego na początku XX wieku i ma związek z nowojorskim pobytem w Stanach…Lajosa Kossutha, jednego z najwybitniejszych polityków historii Węgier. Otóż w 1902 roku grupa mieszkających w USA Węgrów postanowiła uhonorować Kossutha pomnikiem który stanął w Clevland (tam mieszka największa węgierska diaspora w Stanach). Po jakimś czasie uznano, że warto też odwdzięczyć się Amerykanom za wkład w historię świata i w ten sposób cztery lata później odsłonięto pomnik pierwszego prezydenta USA, czemu przyglądało się ponoć trzydzieści tysięcy osób.

Historia statuy Ronalda Reagana jest krótsza. 40.prezydent w historii USA nigdy nie odwiedził Budapesztu, ale jako, że przyczynił się do zniszczenia żelaznej kurtyny uznano, że pomnik mieć musi. Miejsce też nie jest przypadkowe. Nie tylko nazwa pasuje (plac Wolności), ale i sąsiedztwo amerykańskiej ambasady przyczyniło się do wyboru lokalizacji w roku 2011.

Nie dziwi więc, że niedaleko trafił kolejny prezydent, George Bush senior.