Kategorie
Aktualności

Hotel Continental Zara czyli udany przykład rewitalizacji Łaźni Hungária

Hotel Zara Continental jest dla mnie przykładem na odrestaurowanie budynku z zachowaniem szacunku do historii danego miejsca. Choć restauracja to za duże słowo, bowiem budynek przy ulicy Dohány został raczej zbudowany na nowo.
 
W latach dwudziestych XIX wieku właściciel działki, na której później znajdowało się kąpielisko Hungária, handlarz jedwabiem András Gamperl odkrył podczas kopania studni zimną wodę bogatą w sole mineralne. 23 maja 1827 roku otworzył pierwsze kąpielisko. Jednak powódź, która nawiedziła Peszt w 1838 r. praktycznie zmyła cały budynek. Odbudowano go i w latach 40-tych XIX wieku działał już jako kąpielisko Hungária. Ocyzwiście pamiętać trzeba, że nie było kąpielisko termalne, tylko mineralne! Mała, ale znacząca różnica ????
 
Aż do lat dwudziestych XX wieku uzdrowisko składało się z ogromnego bloku graniczącego z ulicami Wesselényi, Nyár utca i Klauzál (dziś na działkach przy Dohány utca 42 i 46). Około 1890 roku skrzydło Nyár utca zostało znacznie przebudowane według planów Imre Nováka , a działająca wcześniej łaźnia z zaledwie 15 wannami została rozbudowana.
 
W 1897 r. rodzina Ringer nabyła Hungária Spa , które miało kilka łazienek, cztery pokoje i ogród relaksacyjny. Budynek przekształcono w nowoczesny kompleks kąpielowy, spełniający współczesne wymagania tamtych czasów. Kamienna łaźnia, 60 wanien i cztery łaźnie parowe były dostępne od strony Nyár utca.
 
W 1907 r. Emil Ágoston sporządził plany wybudowania imponującej, nowoczesnej łaźni przy Dohány utca 44. W 1910 r. oddano do użytku kilkupiętrowy budynek w stylu wiedeńskiej secesji, obok dotychczasowych kąpielisk. mieściła się również kolumnowa pływalnia, w której odbywały się zawody pływackie. Szklana kopuła basenu była mechanicznie otwierana, dzięki czemu przy dobrej pogodzie można było pływać pod gołym niebem.
 
W latach dwudziestych Hungária Spa przeszło na własność jednego z banków. W skrzydle uzdrowiska otwarto hotel Continental, wybudowano sześciopiętrowy blok mieszkalny w stylu art deco według planów László Vágó.
 
W pozostałej części budynku w stylu secesyjnym otwarto salę kinowo-teatralną , w której przedstawienia dawały między innymi Teatr Honvéd , Budapesztański Teatr Rozmaitości.
 
Od 1965 r. sąsiedni hotel Continental korzystał z niektórych części coraz bardziej zaniedbanego dawnego spa Hungária , ale kiedy hotel zamknął swoje bramy w 1970 r., budynek spa zaczął popadać w ruinę.
Do lat 80-tych budynek był w złym stanie, kafle i ceramika majolikowa zdobiąca wnętrze uzdrowiska zostały zdjęte, szklana kopuła została zniszczona, a w budynku schronili się bezdomni.
 
W 1996 roku zagraniczna firma zakupiła tereny i postanowiła wybudować 210-pokojowy hotel termalny w miejscu uzdrowiska Hungária i dawnego hotelu Continental, który do tego czasu został zrównany z ziemią, zachowując główną fasadę uzdrowiska i pierwsze schody. Do oddania hotelu trzeba było poczekać wiele lat, gdyż w międzyczasie plany właściciela storpedowała stołeczna rada ochrony zabytków. Nakazała bowiem, aby jedyne ocalałe części budynku: część fasady z bramą wejściową i łukowate sklepienie głównej hali – zostały odrestaurowane. Udało się to i od 2010 działa tutaj 4* hotel.
 
Na jednej części elewacji ponownie widnieje napis „Corpora sana dabunt balnea”, co oznacza, że „kąpiel zapewnia zdrowe ciało”. Wchodząc przez ozdobne, miedziane obrotowe drzwi, docieramy do ogromnego holu: teraz jest to recepcja, ale kiedyś, funkcjonowała tu główna hala kąpielowa.
 
Na zdjęciach zobaczycie jak wyglądało to miejsce kiedyś, jak przebiegały prace remontowe i jak secesyjny wystrój cieszy oko dzisiaj.