Kategorie
Aktualności

Igrzyska Olimpijskie Budapeszt 2024 – jak będą wyglądać sportowe areny ?

13 września dowiemy się kto zostanie organizatorem Igrzysk Olimpijskich w roku 2024. W  wyścigu o miano gospodarza zostały trzy miasta (Budapeszt, Los Angeles i Paryż). Według dziennikarzy oraz osób będących blisko  MKOl Szanse Budapesztu wynoszą prawie 50% co stawia je w roli faworyta.

Wiadomo, że organizacja IO to ogromne wydatki w każdej ze sfer – od infrastruktury po bezpieczeństwo kraju. W trakcie IO oraz Igrzysk Paraolimpijskich (bo wybrane miasto będzie naturalnie także organizatorem tej bliźniaczej imprezy) oczy całego świata zwrócone będą właśnie na miasto-organizatora. Nie mogą więc dziwić głosy zarówno zachwytu jak i krytyki startu Węgier w tym wyścigu. Nie będę stawał po żadnej ze stron, bo zdaję sobie sprawę, że taka olimpiada znaczyłaby dla mnie więcej pracy, ale też o wiele więcej trudności i problemów w okresie przygotowań do imprezy. Dlatego zachęcam tylko do obejrzenia wizualizacji związanych z ewentualną przebudową miasta i dostosowaniem go do goszczenia sportowców z całego świata:

Siatkówka plażowa pod kompleksem Vajdahunyad

Zawody łucznicze pod Parlamentem

Stadion Olimpijski

Centrum Olimpijskie w okolicach wyspy Csepel

Wioska Olimpijska

Pływalnia Narodowa im.Alfreda Hajósa na wyspie Małgorzaty

Meta zawodów biegowych (m.in.maratonu) na Placu Bohaterów

 

 

Meta wyścigów kolarskich pod Bazarami Królewskimi (Várkert Bazár)

Narodowa Pływalnia na wyspie Małgorzaty

Papp László Árena i Stadion Narodowy w tle


Warto powiedzieć, że nie wszystkie konkurencje odbywać będą się w stolicy. Aż żal nie wykorzystać możliwości, które daje Balaton 🙂

Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie węgierskiej kandydatury.