Kategorie
Aktualności

Kostka Kadara – styl budownictwa mieszkaniowego na Węgrzech

Przekraczając granicę węgierską trafiamy do świata specyficznej zabudowy, naszym oczom ukazują się miasteczka pełne malutkich, kwadratowych domków wyjętych jakby z jednej formy.

To tak zwana Kostka Kádára.

Były to wolnostojące domy na planie kwadratu o powierzchni do 100 metrów kwadratowych. Budowane przez dwie dekady (lata 60-te i 70-te) stały się charakterystyczne w kadarowskim programie masowego budownictwa mieszkaniowego.

Dach kopertowy (cztero-zamiast dwuspadowego) dawał największą ergonomię ogrzewania i był uzasadniony ekonomicznie. Dzisiaj na terenie Węgier jest ponad 800 tysięcy takich domów, znaczna część z nich wymaga jednak remontu bądź ocieplenia.

A dlaczego zamiast domów nie stawiano w miasteczkach osiedli z wielkiej płyty? Z tego samego powodu z którego przed wojną powstawały dzielnice tzw.miasta-ogrody(jak kultowe Wekerle). Ludność wiejska przenosząca się do miast musiała czuć, że nie traci kontaktu z naturą, stąd też przy takich domkach istnieją małe ogródki, które na wielkich osiedlach istnieć nie mogły.