Kategorie
Aktualności

Nowa atrakcja Budapesztu – wieża widokowa w Kościele Śródmiejskim!

Mimo pandemii Węgrzy nie próżnują i już w tym sezonie uruchomili kolejną atrakcję turystyczną w Budapeszcie, która – jak to często w stolicy Węgier – wykorzystuje dla zachęty Dunaj i piękne widoki na jego nabrzeże. O co chodzi? W kościele śródmiejskim – jednym z najstarszych kościołów Budapesztu – uruchomiono właśnie punkt widokowy! Trzy dni temu zaprezentowano go dziennikarzom zgromadzonym w podziemiach świątyni.


Prace nad stworzeniem punktu widokowego rozpoczęły się w grudniu 2018 roku. Trwało to dosyć długo, bowiem obydwie wieże były wewnątrz w fatalnym stanie. Wyczyszczono znajdujące się tam ściany, odnowiono drewniane rusztowania podtrzymujące wewnętrzne elementy budowli oraz dostosowano punkt widokowy na przyjęcie turystów.
Wejście na wieżę odbywać się będzie bez zakłócania nabożeństw, bilety można zamówić internetowo lub kupić je w kościelnej kasie. Na punkt widokowy dostaniemy się zarówno schodami jak i za pomocą windy.

Zwiedzanie rozpoczyna się od południowej wieży (bliżej mostu Elżbiety). Na wysokości 11 metrów dostępny jest pierwszy punkt z którego podziwiać można niższą panoramę nabrzeża, 7 metrów wyżej natrafiamy na kolejny przystanek, gdzie odpoczywając podziwiać możemy już konkretny widok na znajdującą się po drugiej stronie rzeki Górę Gellerta. Na każdym z tych punktów podziwiać można miasto z trzech okien wychodzących na most, ulice Kossutha i Szabad Sajtó. Po dotarciu na górę w przedostaniu się na północną wieżę pomaga 17-metrowy kryty most, na którym podziwiać możemy także drewnianą strukturę dachu kościoła czy obejrzeć wyświetlany na dwóch szerokich ścianach film jak zmienia się otoczenie świątyni w różnych porach dnia. Wszędzie znajdują się multimedialne opisy widocznych wokół miejsc. Dostępne są one w 6 językach (niestety brak polskiego). Północna wieża, z której schodzi się do wyjścia, nosi imię Ferenca Liszta, obejrzeć tam można też ustawione popiersie kompozytora. Dlaczego kościół łączy się z postacią tego wielkiego Węgra? Liszt był bliskim przyjacielem tutejszego proboszcza, Mihálya Schwendtnera, często grywał na tutejszych organach a nawet był świadkiem na jednym ze ślubów odbywających się w świątyni.

To nie szyba, to multimedialny film na przejściu pomiędzy wieżami 🙂

Godziny otwarcia:
10-17, ostatnie wejście o 16:30; w niedzielę nieczynne
Uwaga! Z uwagi na głośne dzwony, zwiedzanie wstrzymywane jest między 11:55 a 12:10 oraz w piątek dodatkowo między 14:55 a 15:10.
Bilety wstępu:
Dorośli: 2000 Ft
Studenci, uczniowie, emeryci za okazaniem legitymacji: 1400 Ft
Dzieci do lat 8: za darmo
Uwaga! Bilet upoważnia także do zwiedzania krypt kościelnych, kościoła w którym zobaczymy relikwie św.Gellérta, św.Elżbiety i św.Władysława.

Takie oto multimedialne przewodniki witają na nas w środku wież
Jeden z widoków jakie możemy podziwiać z południowej wieży