Kategorie
Aktualności

Pomnikowe historie #10

Pomnik huzara, Pákozd

Dzisiaj wybieramy się poza Budapeszt. Po prostu muszę przedstawić Wam jeden z moich ulubionych węgierskich pomników. Poznajcie się: oto Huzar Miska.

Kilkanaście lat temu kilku pasjonatów węgierskiej historii siedząc w knajpce na piwku wymyśliło, aby zbudować największy na świecie pomnik huzara. Od pomysłu do czynu minęło wiele lat(szukanie inwestorów, projektowanie itp.), ale w końcu udało się zrealizować marzenie. W 2017 roku w miejscowości Pákozd (miejsce jednej z bitew kampanii 1848-49) odsłonięto 12,5 – metrowy pomnik żołnierza. Ważąca ponad 100 ton konstrukcja stoi niedaleko ulicy Bema i stała się lokalną atrakcją. Pomnik jest moim skromnym zdaniem fenomenalny! W momencie odsłonięcia został wpisany do księgi rekordów Guinessa wyprzedzając tym samym 9-metrową figurę ołowianego żołnierzyka z Kanady.

Pomnik od samego rozpoczęcia prac budzi kontrowersje. Jedni uważają, że jest brzydki i jak wszystko na Węgrzech nawiązuje do klęsk (skąd my to znamy.  Inni doceniają, że podoba się dzieciom, jest ciekawy i nie jest kolejnym wybudowanym stadionem.

Gdy będziecie w drodze nad Balaton – koniecznie jeźdźcie przez Pákozd! A tymczasem odwiedźcie stronę gdzie można kupić całą kolekcję ołowianych huzarów.
http://www.miskahuszar.hu/