Kategorie
Aktualności

Pomnikowe historie #4 : Ogród filozofów

„Ogród filozofów”, Aleja filozofów, góra Gellérta

Ogród filozofów to kompozycja rzeźb, która ma dużą rzeszę fanów wśród mieszkańców Budapesztu. I to nie z powodu wymowy pomnika, ale umiejscowienia. Znajduje się bowiem na Górze Gellerta, w dobrze ukrytym między drzewami miejscu, malutkiej polance z tarasem widokowym na okolicę.

Rzeźba pojawiła się w tym miejscu w roku 2001 jako dar żony Nándora Wagnera, rzeźbiarza związanego blisko z kulturą Japonii, gdzie zresztą zmarł (małżonka pochodzi z tego kraju). Kompozycja przedstawia najważniejsze postaci światowych religii i systemów filozoficznych: Jezusa Chrystusa, Buddę, Ghandiego, Abrahama, Echnatona (to ten, wyglądający jak Obcy z filmu Ridleya Scotta ????, św.Franciszka z Asyżu, Laozi i Bodhidharmę.

Niektóre z postaci stoją w kręgu, inne modlą się poza nim, cała struktura zaś opatrzona jest podpisem „Dla lepszego wzajemnego zrozumienia”. Czyż to nie piękna idea ?!

Niedaleko tego miejsca znaleźć można jeszcze inną kompozycję: stojące na makiecie miasta postaci króla i królowej, symbolizujące Budę i Peszt.

Kolejny powód, aby odwiedzić to miejsce!