Kategorie
Aktualności

„Sekrety Budapesztu”

Gdy w styczniu tego roku zacząłem pisać „Sekrety Budapesztu”, nie przypuszczałem, że okażą się one taką przygodą. Przez lata stolica Węgier była dla mnie drugim domem, dlatego też mając w pamięci setki archiwalnych zdjęć, postaci, historii i anegdot postanowiłem zebrać te okruchy i podzielić się z tymi, którzy tak jak ja kochają Budapeszt. Spójrzcie na miasto z perspektywy przełomu XIX i XX wieku, ale też lat dziewięćdziesiątych i raczkującego kapitalizmu. Poznajcie drobnych złodziejaszków, bogatych celebrytów i restauratorów, którzy na zawsze odmienili oblicze tego miasta. Spotkanie z nimi było czystą przyjemnością. Mam nadzieję, że będzie też taką dla czytelników.

„Sekrety Budapesztu” zaczęły się dla mnie od historii pewnego Kubańczyka, którego w międzywojennym Budapeszcie wyproszono z basenów w hotelu Gellérta. Zainspirowany jego historią znalazłem inne wydarzenia, afery i skandale, które nie schodziły z pierwszych stron gazet, a o których mówiło się przy kawiarnianych stolikach „New Yorku” czy „Hadika”.

I choć książka miała zamknąć się w 35 rozdziałach, ciężko było wybrać te najciekawsze. Dlatego oddaję w Wasze ręce 37 opowieści wzbogaconych o ponad 250 zdjęć na 172 stronach. Dzięki wielu ilustracjom, będziecie mogli poczuć ducha opisywanych historii, przyjrzeć się miastu z innej perspektywy.

Uwaga!

To nie jest przewodnik ???? To opowieść o miejscach i ludziach, dzięki której pokochacie Budapeszt jeszcze bardziej! Niektóre z opisanych ciekawostek pojawiają się po polsku po raz pierwszy, tym bardziej zachęcam do lektury. Ta książka jest niemal w stu procentach taka, jak chciałem. Ograniczenia formalne i prawne sprawiły, że kilka opowieści nie udało się upchnąć, ale..w szufladzie czekają już kolejne historie. Czy ujrzą światło dzienne? To zależy tylko od Was ????

Sekrety Budapesztu dostępne są zarówno w internetowej księgarni wydawnictwa @Księży Młyn Dom Wydawniczy@Księży Młyn Dom Wydawniczy, jak i w księgarniach w całym kraju.