Kategorie
Aktualności

Spacer po budańskiej starówce #3

Stary Ratusz Budy

 

Jakoś tak jest, że okolice placu Trójcy Świętej zawsze giną w cieniu Kościoła Macieja i Baszt Rybackich. Czasem ktoś popatrzy na posąg Ateny, a przecież historia stojącego za nią budynku również jest ciekawa!

Po pierwsze: nie wiadomo czy tutaj rzeczywiście był ratusz. Postanowiono tak po odzyskaniu Budy z rąk tureckich, co też było dosyć dziwne – wtedy centrum Budy stanowił plac Batthyanyego. Pewnym jest, że na skrzyżowaniu placu z ulicą Szentháromság przed osmańską niewolą stało kilka budynków połączonych dekoracyjnymi bramami i schodami. Obecnie w podziemiach można podziwiać pozostałości XIII-wiecznych fundamentów. Po drugie: przez długi czas na ratuszu nie było zegara – funkcję pokazywania czasu spełniał zegar na wieży kościoła Macieja. Było to oczywiście jeszcze przed okresem przebudowy świątyni. Po wojnie budynek pełnił różne funkcje – oddziału Muzeum Historii Budapesztu, Węgierskiej Akademii Nauk czy Budapest Colelgium, uczelni wyższej uczącej głównie w języku angielskim. Figura Ateny Pallas trafiła w narożnik budynku w roku 1785. „Patronka miast” trzyma w dłoni tarczę z godłem Budy i pierwotnie stoi w miejscu, gdzie kiedyś umiejscowiona była studnia. Dzisiaj jej oczywiście nie ma. W każdym razie polecam serdecznie zajrzeć do budynku, który obecnie łączy funkcję kawiarniano-restauracyjną połączoną z instytucjami muzealnymi i galerią.

Figura Ateny Pallas trafiła w narożnik budynku w roku 1785. „Patronka miast” trzyma w dłoni tarczę z godłem Budy i pierwotnie stoi w miejscu, gdzie kiedyś umiejscowiona była studnia. Dzisiaj jej oczywiście nie ma. W każdym razie polecam serdecznie zajrzeć do budynku, który obecnie łączy funkcję kawiarniano-restauracyjną połączoną z instytucjami muzealnymi i galerią.