Kategorie
Aktualności

Podsumowanie roku 2020

Przełom roku to okres, gdzie przeszłość i podsumowania łączą się z przyszłością i planami. Podobnie jest w naszym patrzeniu na Budapeszt, ostatnie kilka tygodni to mnóstwo wiadomości z turystycznego punktu widzenia oraz nadzieja na kolejny sezon. Oj, będzie się działo w Budapeszcie w tym roku! Jak tam wrócimy, możemy go nie poznać. ????

1. Bez opóźnień trwają prace odbudowy tzw. Komnaty św. Stefana, części przedwojennego Pałacu, która została zburzona w trakcie bombardowania Budapesztu. Jeden z cenniejszych zabytków zostanie odbudowany z uwzględnieniem wszystkich elementów oryginalnego planu. Otwarcie Sali dla zwiedzających ma nastąpić 20 sierpnia tego roku, więc w święto patrona Węgier. Na poniższych filmie możecie zobaczyć np. w jaki sposób ręcznie przygotowuje się drewnianą podłogę.

Powiem wam, że będzie to piękne miejsce! ????

https://www.facebook.com/nemzetihauszmannprogram/videos/7314438309037212

2. Hajós Alfred – pierwszy zdobywca złotych medali olimpijskich dla Węgier doczeka się swojego popiersia na wyspie Małgorzaty. Dlaczego tam? Nie tylko z powodu istnienia tam Narodowej Pływalni, ale także dlatego, że jako architekt (bowiem kiedyś ze sportu nie można było wyżyć) zaprojektował ten budynek służący międzynarodowym zawodom sportowym.

3. Népliget czyli największy park Budapesztu w końcu zostanie poddany rewitalizacji. Dotychczas niszczał i w świadomości mieszkańców było to miejsce gdzie prędzej dostanie się po głowie niż nacieszy widokiem przyrody. Mam tylko nadzieję, że odrestaurują też stojące tam planetarium!

4. Program Hauszmanna to nie tylko przebudowa Pałacu Królewskiego ale także reaktywacja nieistniejących już budowli w północnej części wzgórza. Archiwum Akt Nowych, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w tym miejscu (głównie za sprawą kolorowej dachówki Zsolnaya) wzbogaci się o wieżę, która po wojnie nie została odbudowana. Będzie to wymagało także rozbudowie archiwum o nowe skrzydło – w przyszłości ma być to miejsce, gdzie turyści i mieszkańcy podziwiać będą mogli najcenniejsze zabytki piśmiennicze w historii Węgier.

5. Na alei Dózsa Györgyi otwarto kolejny w mieście podziemny garaż na 800 samochodów. Niby wiadomość mała turystyczna, ale miejsce to ma być przystanią dla turystów odwiedzających Lasek Miejski i budowane tam muzea. W podziemiach garażu zobaczyć można powieszone banery z reprodukcjami węgierskich malarzy współczesnych.

6. Kolejny nowy most w Budapeszcie? Po planowanym moście Galvaniego (którego plany znowu oprotestowała lokalna społeczność Csepelu) być może za kilka lat kolejna przeprawa połączy Budę z Pesztem. A konkretniej Óbudę z Újpestem. Na północ od mostu Árpada władze miasta zamierzają wybudować most samochodowy, który usprawni podróżowanie w tej części miasta i odciąży wiecznie zakorkowany most spinający wyspę Małgorzaty z lądem. Oczywiście jeszcze dużo wody w Dunaju upłynie zanim zrealizują ten plan, jednak dobrze, że już w tym roku mają ruszyć pierwsze przetargi dotyczące projektu.

7. Kolejnym budynkiem, którego odbudowa ruszy (a raczej będzie dokańczana) w tym roku, jest siedziba Dowództwa Honwedów na Dísz tér. Według planu ma być dodane piętro i zakończona kopułą zdobiona fasada.

8. Równocześnie mają trwać prace nad odnowieniem Bramy Habsburgów i czyszczeniem znajdującego się tam pomnika Turula. Jednym słowem – w tej części wzgórza będzie się sporo działo!

9. Jako, że Budapeszt to nie tylko mekka turystów, postanowiono zrobić też coś dla…sportu. Do tej pory brak było areny sportowej służącej lekkoatletom. Zmieni się to po wybudowaniu stadionu lekkoatletycznego w IX dzielnicy, będącej do tej pory przemysłową częścią miasta. Rekonstrukcja nabrzeża spowoduje, że ta część stolicy stworzy nowe możliwości rozwoju, także dla turystów.

10. Ostatnim planowanym na ten rok etapem programu Hauszmanna będzie całkowita rekonstrukcja zachodniej części Wzgórza Budańskiego, od Fehérvári Rondella (Rondel Białogrodzki) do siedziby dowództwa Straży Zamkowej. Oprócz tarasów z ogrodami znajdzie się tam miejsce dla ścieżek spacerowych a także kolejnego w okolicy garażu podziemnego.