Kategorie
Aktualności

Kim jest człowiek z psem na stacji metra przy placu Kossutha?

Ci, którzy bywają w Budapeszcie, z pewnością co najmniej raz podróżowali w okolice placu Kossutha czerwoną linią metra. Znajdująca się tam stacja nie jest może najpiękniejszą (na szczęście nie jest też najbrzydszą :)) , ale za to każdorazowo można na niej spotkać osoby patrzące pytającym wzrokiem na dziwną rzeźbę siedzącego człowieka z psem.

Odpowiedzi co ma przedstawiać ta instalacja udzieli nam podpis na cokole. To symboliczny Tejrezjasz, czyli nawiązanie do mitologicznej postaci, która podglądając nagą Atenę w trakcie kąpieli została ukarana ślepotą. Oláh Mátyás László będący autorem rzeźby, wykonał ją jako swoją pracę dyplomową w 2005 roku; siedzący człowiek pojawił się na stacji metra z inicjatywy fundacji Pro Cultura. Sam pies też nie jest przypadkowy – to labrador, czyli rasa będąca najczęściej „zatrudniana” do pracy z osobami niewidomymi.

I na koniec ciekawostka: jeżeli myślicie, że cała forma siedzącego człowieka jest przypadkowa i co najmniej dziwna…to jednak forma zamierzona. Otóż rzeźbiarz tworząc dzieło mające zwrócić uwagę na problemy osób niewidomych posiłkował się istniejącą w metrze plakietką, wskazującą miejsca siedzące dla osób z tą właśnie niepełnosprawnością.

Pomysły artystów kroczą czasem dziwnymi ścieżkami, najważniejsze, że przyniosą skutek, bo rzeźba rzeczywiście budzi duże zainteresowanie! 🙂