Kategorie
Aktualności

Projekt Liget – Lasek Miejski po nowemu #2

Dom Millenijny – Millennium Háza

Kochani, miejsce, które wam dzisiaj przedstawiam zaliczam już dziś do top 5 miejsc, które każdy fanatyk Budapesztu odwiedzić powinien! Ale po kolei.

Kiedy na obchody millenijne budowano kompleksy wystawowe, zdecydowana większość z nich nie przetrwała obchodów i została rozebrana. Wyjątek zrobiono dla dwóch budynków. Kompleks Vajdahunyad został zbudowany z trwałych materiałów, budynek w którym przedstawiano sztukę węgierską natomiast pozostawiono aby służył celom muzealnym. Szybko okazało się, że jest jednak za mały aby pomieścić zbiory Galerii Narodowej, więc służył głównie jako magazyn. W latach powojennych znany był jako dom kultury im. Olafa Palme i dopiero w ramach projektu Liget, całkowicie go odrestaurowano. Od roku 2019 służy mieszkańcom jako Dom MIllenijny.

Czego tam nie ma!

Przed budynkiem postawiono piękną fontannę wykonaną z pirogranitu w manufakturze Zsolnaya, zresztą cały budynek jest przyozdobiony tą ceramiką.

W środku możemy zobaczyć interaktywną wystawę dotyczącą historii Lasku Miejskiego. Chcecie spojrzeć w oczy archaniołowi Gabrielowi? Nie ma problemu. Ciekawi jesteście jak wygląda Lasek z lotu ptaka na makiecie? Już się robi.

Po zwiedzaniu polecam usiąść na kawce w cudownie zaaranżowanej kawiarni, która również nawiązuje do spuścizny rodziny Zsolnay. Miejsce na piątkę z plusem, choć trochę ukryte w parkowej gęstwinie ????

Koniecznie dajcie znać, czy byliście już w środku?!