Kategorie
Aktualności

U kogo próbować wina będąc w Bogács?

Bogács to miejscowość leżąca pomiędzy Egerem a Miskolcem, znana głównie z kąpielisk termalnych. Jak powiedział mi szef miejscowego departamentu turystyki, już połowa gości odwiedzających kompleks kąpielisk w sezonie to Polacy! Chcącym się tam wybrać, polecam stronę internetową kąpieliska w języku polskim.

Nie oszukujmy się – Bogács to nie miasto, w którym atrakcji jest co niemiara. Mieszka tu niecałe 2 tysiące mieszkańców a charakter okolicy jest typowo prowincjonalny. Co więc najlepiej zaproponować po relaksujących kąpielach? Oczywiście wino! Szczególnie, że Bogács jest centralnym miejscem regionu winiarskiego Gór Bukowych, czyli regionu leżącego pomiędzy najbardziej znanym regionem tokajskim i egerskim. To region, który ma długą tradycję, ale po okresie socjalizmu podnoszenie się przemysłu winiarskiego trwa tu trochę dłużej niż gdzie indziej. Na szczęście wszystko idzie w dobrym kierunku!

Roland Hajdu to młody winiarz, który stworzył już kilka dobrych, jakościowych win. Razem z kilkoma innymi producentami z Gór Bukowych przyjęli za cel stworzenie kupażu charakterystycznego dla tego właśnie regionu. Jego składową będzie szczep Zenit, Olaszrizling, Chardonnay, premiera co roku w maju a nazwa pochodzić ma od drugiego najwyższego szczytu Gór Bukowych: Balvany. Więcej na temat Rolanda, innych winiarzy regionu oraz samej historii tego miejsca znajdziecie na blogu mojego znajomego Michała Kissa, Niewinne podróże!